Pozor na klišé!

Jste stoupenci, či dokonce tvůrci oblíbených motivů ve fotografii? Motivů, které se stále dokola objevují několik desítek let, autoři fotografií podobných si jako vejce vejci? Pak zřejmě nerozlišujete mezi klišé a uměleckou fotografií.

Také do fotoklubu často přichází lidé, kteří se domnívají, že je naučíme, jak fotit ty správné motivy, nebo je potvrdíme v jejich již zaběhlých „klišé“ cestách. To je ale omyl! Nejsme komerční instituce, která se musí klientům podbízet a za cenu udržení náklonnosti dále přispívat k zahlcení světa stereotypními obrazy.  Ve fotoklubu otevíráme příležitosti takové, aby se nový člen – chovanec vymanil ze svazujících návyků.

Čtenáře bude jistě zajímat, co by mohlo patřit mezi např.10 nejrozšířenějších klišé. První místo by mohly obsadit západy (východy) slunce. Oblíbené jsou potůčky (nejlépe na dlouhý čas – rozmázlé), kytka s včelkou, omrzlé šípky (případně jiné bobule), pavučiny s kapkami rosy, labutě, dívka objímající strom, koťátka, žebrák sedící na chodníku, lucernička. Dalo by se jmenovat mnoho dalších, donekonečna produkovaných obrazů, které mají za úkol nenechat žádné oko suché. Zkušenější tvůrci mají k tomu i další přesvědčivé finty. K nezaplacení je drahý a kvalitní fotoaparát s optikou ostrou jako břitva a nějaký ten filtr zásah v grafickém editoru. Dojem udělá i velkoplošný tisk (alespoň 1×1,5m), neboť velká plocha evokuje jaksi automaticky „velké umění“.

Co s fenoménem, který v očích náročnějších milovníků obrazového umění může degradovat fotografii na pouhou reprodukci? Co se děje s chovanci, přicházejícími do našeho ateliéru?
Nutno s potěšením říct, že ne všichni jsou nakaženi masovou produkcí. Pokud přesto zpočátku přinášejí fotografie kritizovaného obsahu, ohodnotíme pozitivně jejich schopnost vidět krásu. To je dobrý základ pokračovat a nalézat v sobě nejen pozorovatele, ale i tvůrce a interpreta.

Matbar.