Velká kulturní událost Staleron proběhla

A skvěle. Krásné prostředí Podkrkonoší, kouzlo starobylého statku, výborné jídlo a pití, umění nejen fotografické, přednáška o postmoderní fotografii a péče rodiny Baronových o umělce i o všechny hosty, to byly reálie o které, všichni co na Dolenec nedorazili, přišli. Ti co se zúčastnit nemohli a zájemci o příští ročník se mohou podívat na několik fotografií z události.
Vystaveny byly práce Lukáše Masáka a Matyáše Barona, oba se věnovali podzimní krajině okolí Dolence. Masák dal přednost velkým celkům, stylizovaným do tmavých odstínů se silným nostalgickým akcentem. Baron se věnoval fragmentům krajiny a všímal si jejich postupného rozkladu. Oba vystavili bromostříbrné zvětšeniny. Dalším vystavujícím autorem byl Miroslav Němeček, který prezentoval část svého úspěšného konceptu Dívky 2000. Přestože byly dívky zcela oblečené, dal by se soubor zařadit do kategorie intimní fotografie. Rozsahem největší výstavou byly fotografie „Žijí vedle nás“, které vznikaly několik let právě v kulisách statku Dolenec.
Akce Staleron byla i místem premiéry dvou děl, dalších dvou autorů, Jaromíra Santlera a Adama Káchy. První ve svých fotoobrazech pracoval s myšlenkou možné odchylky v nekonečném řetězci náhod, konkrétně při vývoji živočišných druhů. Stejná pravděpodobnost, že jsme se mohli vyvinout ze slepic stejně jako z primátů, byla vizualizována technikou analogizace digitálních snímků.
Prostoru dominovala fotografie od Adama Káchy, mající téměř 9 metrů čtverečních. Portrét významného politika se na ní jevil, s odstupem několika kroků, jako učesaná tvář, bez jakéhokoliv emočního náboje. S přistoupením blíž se tvář začala rozpadat do tisíců malých plošek, malých samostatných obrázků – symbolů charakteru, který s „odstupem“ není vidět.
První ročník kulturní události Staleron proběhl 15. 6. 2019.
J. S.